Aż 60 proc. przesłuchań dzieci w Polsce odbywa się w miejscach do tego niedostosowanych. Na jaką ochronę może więc liczyć dziecko, które bierze udział w postępowaniu? Odpowiedzi na to i na wiele innych pytań będą szukać krajowi i zagraniczni eksperci podczas ogólnopolskiej konferencji "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw" 24 i 25 października, organizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Urząd m. st. Warszawy.
Niepokojące są również fakty dotyczące opieki nad dzieckiem podczas procedur prawnych. Jedynie w 2% przypadków w sprawach prokuratorskich dziecko reprezentowane było przez profesjonalnego pełnomocnika. W sprawach sądowych takiej pomocy udzielono tylko co 10. małoletniemu.
W Polsce co roku przesłuchiwanych jest 5000 dzieci, które występują w postępowaniach karnych w charakterze świadków lub pokrzywdzonych. Czy obecny system ochrony prawnej dzieci jest wystarczający? Odpowiedzi na to i inne pytania będą szukać polscy i zagraniczni eksperci w czasie VIII Ogólnopolskiej konferencji "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw". Jednym z prelegentów będzie prof. Michael Lamb, psycholog, ekspert w dziedzinie przesłuchań dzieci, który opowie o tym, w jaki sposób przesłuchiwać dziecko tak, aby zwiększyć wartość informacyjną jego zeznań.
Konferencja jest jednym z największych wydarzeń poświęconych problematyce krzywdzenia dzieci wpisanych w kalendarz Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podczas tego wydarzenia ponad 2000 profesjonalistów weźmie udział w 40 sesjachreferatowych, warsztatowych oraz panelach dyskusyjnych. Tegoroczna konferencja skupi blisko 100 zagranicznych i krajowych ekspertów i pozwoli na wymianę doświadczeń w zakresie pomocy dzieciom krzywdzonym.
Konferencja odbędzie się 24 i 25 października w Sali Kongresowej PKiN. Więcej informacji oraz rejestracja profesjonalistów na www.fdn.pl.
Powyższy artykuł pochodzi z http://lex.pl/?cmd=artykul,14844
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz